פתיחת עוסק מורשה

פתיחת עוסק מורשה – מה עדיף חברה בע"מ, עוסק פטור או עוסק מורשה?

שוקלים לפתוח עסק, כדאי להכיר ולבחון היטב את הגדרת מעמדכם מול רשויות המס, האם כדאי לפתוח את העסק בהגדרה של עוסק פטור, של עוסק מורשה או של חברה בע"מ. כל הגדרה שתבחרו תשפיע על עתיד העסק שלכם, על ההתנהלות שלו מול רשויות המס, על האחריות האישית שלכם ועל העלויות הצפויות בתפעול העסק.

פתיחת עוסק מורשה – איך נחליט על הגדרת העסק

פתיחת עוסק מורשההכלל הבסיס להגדרת העסק בפני רשויות המס הוא בחירת המעמד בהתאם להכנסות הצפויות. אם ההכנסות הצפויות בשנה הן עד לגובה של מאה אלף שקלים, כדאי לבחור במעמד של עוסק פטור. אם ההכנסות הצפויות הן פחות ממאתיים וחמישים אלף שקלים בשנה, כדאי לבחור במעמד של פתיחת עוסק מורשה, אך אם ההכנסות עומדות על יותר ממאתיים וחמישים אלף שקלים בממוצע לשנה, חברה בע"מ היא ההגדרה הטובה ביותר עבורכם.

סיווג העסק כעוסק פטור או כעוסק מורשה נקבע בהתאם לשני קריטריונים מרכזיים.  הקריטריון הראשון קובע כי מחזור העסקאות של העוסק הפטור לא יעלה נכון לשנת 2016 על 99.006 שקלים והקריטריון השני מגדיר רשימה של בעלי מקצוע שאינם יכולים להיות עוסק פטור גם אם מחזור העסקאות שלהם עונה על הקריטריון הראשון. בין המקצועות  אדריכל, טכנאי, עורך דין, מנהל חשבונות ועוד בעלי מקצועות חופשיים.

עוסק פטור מתאים לאנשים שעבודתם היא עבודה נוספת או למי שמתכוון לנהל עסק קטן, למי שעובד מול אנשים פרטיים ורוצה להוזיל את העלויות של שירותיו בדרך של אי גביית מע"מ.

עוסק פטור, פטור מתשלום מע"מ על ההכנסות שלו ולכן הוא לא גובה מע"מ. הוא אינו מנפיק חשבוניות, אלא קבלות המוכרות לצורכי מס הכנסה. העוסק הפטור אינו יכול לקזז את תשלומי המע"מ על עסקאות שהוא מבצע והוא נדרש לספוג אותם.

עוסק מורשה חייב בתשלום מע"מ, אך לעומת העוסק הפטור הוא זכאי להזדכות על תשלומי מע"מ ששילם עבור הוצאות של בית העסק. הוא נדרש להעביר מדי חודש את תשלומי המע"מ שהוא גבה לרשויות המע"מ.

הגדרת המעמד כחברה בע"מ מתאימה לבעלי מחזור עסקים גבוה ולבעלי עסקים המעוניינים להשאיר כסף בחברה לצורך השקעה בציוד, ברכישת רכב פרטי, בהגדלת המלאי או בהגדלת האשראי ללקוחות.

חברה בע"מ משלמת מס הכנסה בגובה נמוך יותר מאשר עוסק מורשה, אך מנגד יש לה הוצאות אחרות כמו תשלום אגרה שנתית לרשם החברות ותשלום שכר טרחה גבוה לרואה חשבון. הנהלת החשבונות של חברה בע"מ מורכבת יותר ודורשת ידע מקצועי, ניסיון וזמן ולכן בעלי חברה בע"מ ישלמו שכר טרחה גבוה יותר לרואה חשבון מאשר העוסק המורשה.

ככל שהיקף הסיכון בפעילות של העסק גבוה יותר, כדאי להירשם כחברה בע"מ. חברה בע"מ היא ישות משפטית נפרדת ובמצבים כלכליים קשים, לא ייאלצו בעלי החברה לשלם את חובות העסק מכיסם הפרטי.

דקו פתרונות אינטרנט - קידום אתרים בגוגל | דקו אתרים - אתרים למכירה